_  
 

VDANUO EKO-DIZAINO KULTŪROS
IKI MEDŽIAGŲ STRUKTŪROS
Dr. Inga Valentinienė

 
   
   
Turinys
> Padėka
> Įvadas
> 1. Ekologinio dizaino kryptis
> 2. Idėjų paieškos etapai
> 3. Ekologiškų dizaino objektų projektavimas: kūrimas
> 4. Ekologiškų dizaino objektų projektavimas: konstravimas
> 5. Projektų dokumentacijos
parengimas
> Summary
> Bibliografija
> Paveikslėlių sąrašas
> Apie autorę

Padėka

Dėkoju savo projekto vadovei – prof. dr. Rasai Andriušytei - Žukienei – už buvimą kartu jau aštuonerius metus, už kritiško mąstymo ir metodikos pamokas, už kūrybiškumo ir žingeidumo kurstymą, už palaikymą ir nuolatinį skatinimą eiti tolyn.

Esu nuoširdžiai dėkinga Vilniaus dailės akademijos kolektyvui už tikėjimą šio projekto sėkme ir suteiktas galimybes jį vykdyti. Išskirtinis – ačiū – projektų skyriaus vadovei Irenai Turčinavičienei už pagalbą ir nuolatinį rūpestį administruojant projekto eigą.

Išreiškiu dėkingumą savo nuostabiai komandai Kauno kolegijoje, kuri neatslūgstančių darbų vakuume sudarė sąlygas naujų žinių paieškoms ir perteikimui monografijoje. Didelis ačiū verslo konsultantui, kolegai ir bičiuliui Giedriui Pilkiui už konsultacijas technologinių inovacijų, konstrukcinių medžiagų ir baldų gamybos srityje, už pagalbą atliekant baldų pramonės įmonių tyrimus, naujų ekologiškų baldų kūrimo procesuose.

Už patarimus baldų kokybės reikalavimų ir standartų taikymo klausimais bei ekspertinę informaciją apie baldų bandymų metodus dėkoju VšĮ Furnitest vadovei Jadvygai Mickienei.

Dėkoju kolegai Ralf Michel iš Šveicarijos mieste Bazelyje įsikūrusio Meno ir dizaino akademijos Industrinio dizaino instituto. Tai dizaino projektų tyrėjas – praktikas, su kuriuo bene daugiausiai diskutuota apie kūrybiško mąstymo Design Thinking principus ir jų taikymą realiame gyvenime, apie eko-dizaino produktų kūrimo metodus, literatūros paieškas ir analizes, apie iškeltus eko-dizaino egzistencinius ir filosofinius klausimus. Tai asmuo, širdingai pagelbėjęs susitikimuose su Šveicarijos dizaino specialybės studentais, dirbant Vitra dizaino muziejuje ir analizuojant profesionalaus dizaino objektų struktūras ir formas. Už pažintį su ekologiškų dizaino objektų kūrimo ir biokompozitų gamybos įmone Fluid Solids savininku Beat Karrer. Jo dėka įsitikinau realiu pramoninės eko-objektų gamybos iš įvairiausių augalinės kilmės žaliavų egzistavimu.

Džiaugiuosi pažintimi su tikru škotų dizaineriu, savas šaknis įleidusiu Vokietijoje, Zelfo Technology DmbH įmonės įkūrėju ir naujų ekoproduktų iš celiuliozinės biomasės technologijos sukūrėju – Richard S. Hurding. Dirbant su šios įmonės darbuotojais, atlikta dizaino objektų iš biomedžiagų projektavimo metodikos ir specialių biomedžiagų (pagamintų įmonėje) gamybos technologijos analizė, aptarti visuomenės požiūrio ir poreikio eko produkcijai aspektai ir pan. Dėkoju už užsiėmimus Zelfo Technology parterinėje įmonėje BIO LUTIONS, Hamburge. Užsiėmimų metu dalyvauta makulatūros ir pluoštinės biomasės paruošimo bei gaminių formavimo procesuose, aptartos dizaino sprendimų galimybės. Prasmingas vizitas į Drezdeno medienos technologijų institutą, pagelbėjo analizuojant Europos standartų reikalavimus eko baldų gamybai.

Nauja pažintis su austrų dizaino studija ir biomedžiagų iš augalinių žaliavų kūrėjų įmone Organoid Technology, praturtino žinias apie lakštinių ekologiškų medžiagų iš pievose ir miškuose surinktos žaliavos. Ačiū jiems už padovanotus biomedžiagų pavyzdžius mūsų medžiagų bibliotekai, už šiltą bendravimą ir naujienų perdavimą baldų dizaino parodų metu ir už nuolatinę galimybę naudotis jų sukaupta informacija virtualioje aplinkoje.

Nuoširdžiai džiaugiuosi galimybe darbuotis Ciuriche įsikūrusiame medžiagų archyve Material-Archiv, Gewerbemuseum. Dėkoju archyvo darbuotojoms, suteikusioms sąlygas įsisavinti įvairiausius metodus ir priemones medžiagų savybių pažinimui, susipažinti su dizaino objektų konstrukcinių medžiagų charakteristikomis: ekologiškumo rodikliais, komponavimo tarpusavyje, suderinamumo su kitų rūšių medžiagomis galimybėmis ir pan. Taip pat, kad išmokė naudotis virtualia 1000 rūšių medžiagų biblioteka.

Jaučiu dėkingumą ir tarptautinei Material Connexion organizacijai – įkūrusiai didžiausią pasaulyje inovatyvių, pažangių ir tvarių medžiagų bibliotekų tinklą. Tai organizacija, konsultuojanti viso pasaulio dizainerius, pažangių tvarios ateities konstrukcinių medžiagų bei tvaraus vystymosi projektų klausimais.

Iš anksto dėkoju šios monografijos skaitytojams. Tikiuosi, kad eko – žinutė pasieks tikslą ir susitikimai su jumis ateityje atneš naujų įžvalgų eko-dizaino koncepcijos ribų apibrėžimui.

 
   
x  

< >