Juozas Galkus
Vilniaus dailės akademijos leidykloje rengiama knyga apie Lietuvos heraldikos meną. Šioje knygoje apžvelgiama heraldikos istorija, per šimtmečius susiformavusios jos taisyklės ir struktūriniai elementai: spaudo su raiteliu pasirodymas Lietuvos Didžiojoje Kunigaikštystėje, heraldikos pradžia Lietuvoje, dvigubas kryžius ir Gedimino stulpai, XIX a. sukilimų heraldika, jungtiniai herbai, herbo širdis, kartušas, herbo etalonas, pagaliau „amžinas“ klausimas apie Vyčio pakeltą ar nuleistą uodegą ir t. t.
--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Knygos rengimą rėmė Lietuvos kultūros taryba
Architektūroje formos raiškos priemonių visumą lemia istorinės epochos ir atskiro laikotarpio bendrosios pažiūros, taip pat ir individuali architekto vaizduotė, profesinė patirtis. Nedaug turime mokslinės ir edukacinės literatūros, kurioje būtų nagrinėjama architektūrinė kompozicija, meninė forma, jos kaita, konstrukcinių sistemų, naujų technologijų įtaka meninei formai, aplinkos, urbanistinio ir gamtinio konteksto reikšmė ir pan.
Dar 1997 m. išėjo architekto, Vilniaus dailės akademijos profesoriaus Algimanto Mačiulio parengtas architektūros vadovėlis „Architektūra. Stiliai, kompozicija, meninė sąveika“, kuriame bandyta aptarti pagrindinius architektūros bruožus, atskiras architektūros šakas. Jame analizuojama, kaip konstrukcijų ir architektūros formų darnoje atsiranda stilius, apibūdinami architektūros kompozicijos ypatumai (vientisumas, ritmas, proporcijos, mastelis, spalva, simboliai ir kt.), taip pat aptariami dailės kūriniai architektūroje. Šis Vilniaus dailės akademijos leidyklos nemažu tiražu išleistas vadovėlis jau senokai išparduotas, todėl po dvidešimties metų parengtas antrasis leidimas, papildytas naujausiais pasaulio ir Lietuvos objektais, architektūros teorijos kompozicijos nuostatomis.
--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Mokslo šaltinis
Knygos rengimą rėmė Lietuvos kultūros taryba
Šis leidinys – tai atkurtas 1984 m. Kaune vykusios Respublikinės taikomosios grafikos parodos katalogas. Medžiagą jam buvo surinkęs vienas iš tos parodos organizatorių – dailininkas, grafinio dizaino kūrėjas Kęstutis Gvalda (1925–2011). Kataloge pristatoma 100 lietuvių autorių, XX a. 7–9 dešimtmečiais dirbusių grafinio dizaino ir reklamos srityse – tuo metu tai buvo vadinama taikomąja, reklamine arba pramonine grafika – sukurti plakatai, prekių ženklai, pakuotės, šriftai, etiketės, taip pat firminiai blankai, atvirukai, kvietimai, garbės raštai, pašto ženklai ir kiti grafinio dizaino pavyzdžiai.
Katalogas sudarytojui buvo vienas svarbiausių projektų, deja, įgyvendinti jo nespėjo. Tad atkurtas ir užbaigtas Kęstučio Gvaldos darbas, unikalus 7–9 dešimtmečių Lietuvos grafinio dizaino istorijos šaltinis, skiriamas autoriaus atminimui.
Tai leidinys, sujungiantis skirtingas Lietuvos grafinio dizaino kūrėjų kartas, šalia žinomų vardų iš nežinomybės ištraukiantis mažiau girdėtus ar visai nežinomus autorius. Taip bandoma rekonstruoti Lietuvos grafinio dizaino tradicijos įtrūkius.