1896 m. vasarą du telšiškiai – Mykolas Brenšteinas (1874-1938) ir Leopoldas Andrijauskas (1868-1947) išėjo iš Telšių į Liepoją. Jų kelias ėjo per Lieplaukę, Alsėdžius, Platelius, Gintališkę, Salantus, Karteną, Kretingą, Palangą, Šventąją ir Rucavą. Fotografijos mėgėjas Brenšteinas į kelionę pasiėmė fotoaparatą, o dailininkas Andrijauskas – kelioninį molbertą. Brenšteinas, kurį visą gyvenimą domino Lietuvos ir ypač Žemaitijos praeitis, senovės paminklai, senienų ir meno rinkiniai, pasiėmė ir mokyklinį sąsiuvinį, kuriame gimtąja lenkų kalba aprašė kelionės įspūdžius, bekeliaujant aplankytas vietas ir sutiktus žmones, matytus meno kūrinius ir istorines vertybes.
Šis Žemaitijos praeities pažinimui svarbus kelionės dienoraštis, saugomas Lenkijos nacionalinėje bibliotekoje, iki šiol buvęs žinomas siauram istorikų ir menotyrininkų ratui, dabar pateikiamas Lietuvos skaitytojams, išverstas į lietuvių kalbą, su gausiais ir išsamiais komentarais, iliustruotas 19 a. pabaigos nuotraukomis, paveikslų reprodukcijomis ir žemėlapiais. Knygoje taip pat pateikiamas transkribuotas lenkiškas dienoraščio tekstas ir išsamios rodyklės.
Knygą sudarė, įvadą parašė, dienoraštį iš lenkų kalbos išvertė ir komentarus parengė fotografijos istorikas dr. Dainius Junevičius. Prof. dr. Rasos Janulevičiūtės sukurtą knygą išleido Vilniaus dailės akademijos leidykla „Žemaičių praeities“ serijoje.
Sudarytojas – Dainius Junevičius
Recenzentai – Adomas Butrimas ir Irena Fedorovič
Redaktorė – Ona Balkevičienė
Dizainerė – Rasa Janulevičiūtė
Rodykles sudarė Dainius Junevičius ir Ona Balkevičienė
Viršelyje: Fotografas nenurodytas. Mykolas Brenšteinas ir Leopoldas Andžejevskis pėsčiųjų žygyje iš Telšių į Liepoją. 1896 gegužės 21 d. – birželio 5 d.
Biblioteka Narodowa. F. 34756, F. 34756/IVA
Dvidešimtasis tomas yra skiriamas Žemaičių akademijos rektoriui profesoriui dr. Adomui Butrimui, kuris švenčia savo 70-ąjį jubiliejų. Tikimės, kad šiuo tomu Žemaitija dar labiau priarės prie mūsų. Leidinys, kaip įprasta mums, žemaičiams, nebūtų pasirodęs, jei ne bakstelėjimas iš pašonės.
Albume pateikiamos Mažeikių muziejaus nuotraukos, taip pat, publikuojamos fotografijos iš Merkelio Račkausko gimnazijos, asmeninių Mariaus Jankausko, Antano Žulpos kolekcijų ir Motuzų šeimos archyvo. Nuotraukos atsispindi kokie Mažeikiai buvo iki nepriklausomybės ir kuo jie tapo artėjant naujoms okupacijoms.