Antrąją mediko, rašytojo Stanislovo Moravskio (Stanisław Morawski, 1802–1853) knygą lietuvių kalba (pirmoji, Keleri jaunystės metai Vilniuje. Atsiskyrėlio atsiminimai (1818–1825), išspausdinta 1994 m.) sudaro dešimt apybraižų apie Merkinės, Nemunaičio, Alytaus, Punios, Nečiuikų, Jiezno, Ustronės ir kitų Panemunių miestelių, kaimelių bei dvarelių praeitį, paįvairintų nestandartinėmis rašytojo įžvalgomis, svarstymais tų vietovių istorijos ir dabarties temomis. Dažnai nukrypstama į bendresnius, išsamesnius viso mūsų krašto praeities, jo perspektyvų apmąstymus, deklaruojama tikra, stipri, nebanali meilė savo kraštui, jo istorijai, gamtai ir žmonėms. Dėl tokios specifinės Stanislovo Moravskio rašymo manieros šis kūrinys ne tik gerokai peržengia kelionių literatūros, miestelių ar net vadinamosios upių istoriografijos ribas, bet ir gali būti drąsiai laikomas vienu įdomiausių mūsų XIX a. kitakalbės raštijos pavyzdžių. Leidinys iliustruotas epochiniais XIX a. Lietuvos meistrų ir paties Stanislovo Moravskio piešiniais bei graviūromis, taip pat šiuolaikinėmis fotomenininko Vlado Vitkausko fotografijomis.
Knyga skiriama visiems, kurie domisi mūsų krašto kultūros istorija.
Minint žymiausio XX a. lietuvių dailėtyrininko Vlado Drėmos 100-ąsias gimimo metines, Lietuvos dailės istorikų draugija 2010 m. surengė mokslinę konferenciją, kurios medžiaga ir tapo šios knygos pagrindu.
Skulptorius Adomas Raudys-Samogits atsiminimų knygoje aprašo ryškiausius penkerių metų bendravimo su pasaulinio garso skulptoriumi litvaku Žaku Lipšicu (Jaques Lipchitz) epizodus