KATALOGAI, ŽINYNAI / CATALOGUES
ABSOLIUTI TEKSTILĖ: Nuo ištakų iki XXI a.
ABSOLIUTI TEKSTILĖ: Nuo ištakų iki XXI a.

Eglė Ganda Bogdanienė


Šiuolaikinė tekstilė, kruopštaus amato ir inovacijų sintezė, yra viena perspektyviausių šiuolaikinių meno industrijų sričių - tai byloja Kauno bienalės ir Vilniuje vykstančios mažosios tekstilės bienalės -neblėstantis tarptautinis populiarumas bei tęstinumas. Nepaisant to, visa XVIII-XXI a. meninės tekstilės kolekcija, sukaupta Lietuvos muziejuose, juo labiau konceptuali jos retrospektyva, žiūrovams ir tyrinėtojams beveik neprieinama.

Pastaraisiais dešimtmečiais pradėjo formuotis dar viena ydinga tendencija - skiriama per mažai dėmesio sovietinio gyvenimo dailės realijoms ir iškiliausiems to laikotarpio kūrėjams. Dėl šių priežasčių į užmarštį grimzta kūryba tų asmenybių, kurios prisidėjo prie lietuvių tekstilės klestėjimo.
2014 m. gruodžio - 2015 m. gegužės mėnesiais Lietuvos dailės muziejuje buvo pristatytas projektas "Absoliuti tekstilė", precedento neturinti retrospektyvi paroda - Lietuvos tekstilė nuo XVII a. iki šių dienų (parodos kuratorė - prof. Eglė Ganda Bogdanienė). Joje siekta atskleisti lūžinius meninių, visuomeninių, technologinių aspektų taškus, susiejant su istorinio tyrimo įžvalgomis.

Parodą lydi išsamūs menotyriniai tyrimai, kuriuose sutiko dalyvauti Lietuvos tekstilę tyrinėjančios ir tekstilės parodas kuruojančios menotyrininkės prof. dr. Ieva Kuizinienė, dr. Lijana Natalevičienė, dr. Virginija Vitkienė ir meno licenciate doc. Monika Žal-tauskaitė-Grašienė. Sudarant kolekciją iš Lietuvos dailės muziejaus fondų, prisidėjo muziejininkės Nijolė Žilinskienė ir Eglė Pinkutė.

Šis leidinys - parodą lydintis iliustruotas straipsnių rinkinys. Jame pristatomi parodoje išskirti XVII-XXI a. lietuvių tekstilės raidos laikotarpiai, tyrinėjama ir vertinama žinomiausių autorių kūryba, nagrinėjamas lietuvių tekstilės savitumas ir sąsajos su tarptautiniu kontekstu. Tai galimybė užpildyti spragas, visuomenei ir tyrėjams pristatyti vientisą Lietuvos tekstilės raidą, jos pokyčius.


Prof. Eglės Gandos Bogdanienės straipsnyje "Absoliuti tekstilė" pristatomi projekto idėjos atsiradimo motyvai, parodos ir leidinio sudarymo koncepcija, tekstilės meno raida apžvelgiama probleminiu aspektu. Parodoje buvo eksponuojami darbai, atskleidę tekstilės meno virsmus istorijoje ir istorijos atvaizdus tekstilės kūriniuose. Juose tiesiogiai arba asociatyviai parodoma aplinka, dariusi įtaką istorinei ir kultūrinei Lietuvos raidai. Lietuvos tekstilės meną siekta įvertinti atsižvelgiant į istorinius, socialinius, ekonominius ir kultūrinius pokyčius.

 

 

 

 

 

 

.


Leidimo metai / Release date: 2016
Apimtis / Pages: 334 p.
Viršeliai / Covers: minkšti, keičiami
Tiražas / Print run: 300 vnt.
ISBN 978-609-447-200-8
Kaina / Price: Išparduota!
Panašūs leidiniai

Sudarytoja Zita Dargaitė

Informacinio pobūdžio žinynas, supažindinantis su Žemaičių muziejuje „Alka“ saugomais Žemaitijos dvarų meno lobiais

Kaina / Price: Išparduota!

Sudarė Eglė Mikalajūnė, Rasa Antanavičiūtė

Dvikalbė knyga skirta Vilniaus paminklų istorijai nuo XIX a. iki šių dienų

Kaina / Price: 17,36 €
© Vilniaus dailės akademijos leidykla
Dominikonų g. 15, VIlnius LT-01131
Tel. 8 5 279 10 15 (direkcija)
Įmonės kodas: 111950439
PVM mokėtojo kodas LT 100003222911
AB bankas „Swedbank“
A.s. LT35 7300 0100 0245 5757