KATALOGAI, ŽINYNAI / CATALOGUES
Formuojant ateitį. Erdvinės Aleksandros Kasubos aplinkos
Shaping the Future. Environments by Aleksandra Kasuba
Formuojant ateitį. Erdvinės Aleksandros Kasubos aplinkos
Shaping the Future. Environments by Aleksandra Kasuba

Sudarytoja / Editor
prof. dr. Elona Lubytė


Parodos „Formuojant ateitį. Erdvinės Aleksandros Kasubos aplinkos“ katalogas – tai greičiau knyga, kurioje išsamiai pristatomas Lietuvos ir Jungtinių Amerikos Valstijų aplinkos menininkės Aleksandros Fledžinskaitės-Kašubienės (Kašubos, Kasubos; 1923–2019) septynių dešimtmečių kūrybinis palikimas. Surengti parodą ir išleisti leidinį inspiravo 2014–2019 m. Lietuvos dailės muziejui A. Kasubos padovanota unikali 1942–2019 m. sukurtų darbų kolekcija. Ji atskleidė nepaprastai plačią menininkės, vizijų kūrėjos, kūrybinių interesų panoramą: nuo ankstyvosios tekstilės darbų, plytelių panò, mozaikų, tapybos, akvarelių, kūrinių JAV viešosioms erdvėms projektų bei jų brėžinių iki unikalių erdvinių aplinkų – tampriųjų buveinių. Kolekcijoje – ir architektūriniai modeliai, tarp kurių Naujosios Meksikos dykumoje pasistatyto gyvenamojo namo su svečių rezidencija modelis, taip pat 8000 skaitmeninių vaizdų, kurių originalai saugomi Amerikos meno archyve. Aleksandra Kasuba – unikali menininkė, kurios įstabi biografija gali tapti įkvėpimo šaltiniu daugeliui tyrinėtojų. Menotyrininkė Sandra Skurvida (JAV) rašo:  „Išvaryta iš savo idiliškos vaikystės Lietuvos, ji praėjo per Europos griuvėsius, kol galų gale atvyko į Ameriką, kur įsikūrė su šeima – iš pradžių Kvinso rajone, vėliau, pasiekusi profesinę sėkmę, persikėlė į Manhataną, o mirus Vytautui Kašubai, išsikėlė į Naująją Meksiką. Ten ji siekė įgyvendinti savo statybos koncepciją – pastatyti namus ant Akmenų kalvos pagal savo metodą, naudojant tamprias membranas, – ir galų gale ramiai numirti.“

Šis katalogas suteikia progą pažinti šią menininkę tiek biografiniu, tiek dailėtyriniu aspektu, atskleidžiama ir jos veikla šiuolaikinės architektūros ir visuomeninių procesų kontekste. Ãplinkos, kuriose ji veikė ir kurias pati kūrė, atgyja dailėtyriniuose tekstuose. Juos papildo pačios Aleksandros Kasubos tekstai, kuriuose menininkė atskleidė savo kūrybos principus, idėjas ir vizijas. „Formuojant ateitį. Erdvinės Aleksandros Kasubos aplinkos“ – tai knyga apie A. Kasubos kūrybinio palikimo aktualumą, jos hibridinių – meno, dizaino, architektūros – praktikų grožį ir svarbą.

--------------------------------------------------------------------------------

Straipsnių autoriai: Inesa Brašiškė, Nic Goldsmith, prof. dr. (hp) Giedrė Jankevičiūtė, dr. Viktorija Kašubaitė-Matranga, Jing Liu, prof. dr. Elona Lubytė, dr. Julija Reklaitė, dr. Sandra Skurvida, Paul J. Smith, dr. Kazys Varnelis (jaunesn.)

Recenzentės: prof. dr. Rasa Andriušytė-Žukienė, dr. Karolina Jakaitė

Vertėjos: Aušra Simanavičiūtė, Aida Martinaitytė

Redaktorės: Monika Grigūnienė (lietuvių k.), Kerry Kubilius (anglų k.)

Fotografai: Ilfigenija Dupras, Eckhard Etzel, Vytenis Jankūnas, Aleksandras Kavaliauskas, Peter Lucas, Antanas Lukšėnas, Vytautas Maželis, Judith S. Miller, Algis Norvila, Tomas Ručys, Harry Shunk-Kender, Harry Taylor

Skenavo Irena Aleksienė

Dizainerė Laura Grigaliūnaitė

Išleido: Lietuvos nacionalinis dailės muziejus, Vilniaus dailės akademija

Spausdino UAB „BALTO print“


Leidimo metai / Release date: 2020
Apimtis / Pages: 455
Viršeliai / Covers: minkšti / paperback
ISBN 9786094261466
Kaina / Price: 13,08 €
Akcija: Išparduota €
Panašūs leidiniai

Tekstų autorė Audronė Girdzijauskaitė

Gausiai iliustruotas albumas, kuriame pateikiamos 1976–2005 m. realizuotų darbų nuotraukos, scenografijos eskizai

Kaina / Price: 9,47 €

Aldona Keturakienė

Tai pirmoji lietuviškam porcelianui skirta knyga. Joje apžvelgta porceliano istoriją Vakarų Europoje, Lietuvoje ir Rusijoje, daug įdomių, intriguojančių faktų apie porceliano išradėjus, garsiausius meistrus, išskirtinius dirbinius ir vertingas porceliano kolekcijas.

 

 

Kaina / Price: 12,62 €
© Vilniaus dailės akademijos leidykla
Dominikonų g. 15, VIlnius LT-01131
Tel. 8 5 279 10 15 (direkcija)
Įmonės kodas: 111950439
PVM mokėtojo kodas LT 100003222911
AB bankas „Swedbank“
A.s. LT35 7300 0100 0245 5757