Pasakojimas apie įdomią ir permainingą seniausio pranciškonų konvento vilniuje istoriją. Aptariamos jo įkūrimo aplinkybės, ansamblio raida, reikšmė Lietuvos kultūrai. Istorikai ir meno istorikai kalba apie vietas, susijusias su Vilniaus pranciškonų kankinių legenda, apie karų atneštas negandas, uždarymus, paveldo likimą ir atgimimą.
Antrame filme pasakojama apie kitą pranciškoniškojo dvasingumo ir kultūros centrą Vilniuje – bernardinų konventą. Aptariama unikali šio gražiausio ir geriausiai išlikusio vienuolyno istorija, architektūra, sakralinės dailės kūriniai, atspindintys vienuolijos pamaldumo tradiciją.
Įvairaus pobūdžio keraminių dirbinių grupėms apibūdinti yra vartojami skirtingi terminai, tokie kaip „dekoratyvinė keramika“, „dailioji keramika“, „liaudies keramika“, „buitinė keramika“, „statybinė keramika“, „techninė keramika“, „pramoninė keramika“ ir kt.
Kodėl kalnas, ant kurio stovi Telšių katedra, vadinamas Insula, išvertus iš lotynų kalbos - sala? Senajame Testamente Salomis vadinti pasaulio pakraščiai, užkampiai. Telšių vyskupija, Žemaičių žemė, vakarinis Lietuvos valstybės pakraštys - gal todėl Žemaičių žemės vyskupo katedrai pridera stovėti ant Lietuvos vasltybės pakraštį primenančios Insulos kalvos?