Viktoro Liutkaus monografija „Vytautas Kairiūkštis (1890-1961). Vienišiaus avangardisto portretas“ pirmą kartą išsamiai pristato ryškiausią Lietuvos XX a. dailės avangardo atstovą ir jo kūrybinį palikimą: tapybą, piešinius, fotomontažus, tipografiką, dailininko tarptautinius ryšius, kelionių po Europą įspūdžius ir kt. Knyga aprėpia visus dailininko kūrybos laikotarpius, nuo Vilniaus piešimo mokyklos lankymo laikų (1910‒912 m.), sudėtingo dailės studijų etapo Maskvoje XX a. 2-ajame deš. iki pat XX a. 6-ojo deš. antrosios pusės palikimo. V. Kairiūkščio kūrybos atvejis geriausiai iliustruoja, kokią reikšmę turėjo dailininko bendradarbiavimas su lenkų avangardistais (grupės BLOK ir Praesens), italų futuristais. Pateikiamos įžvalgos apie Kairiūkščio vartotas būdingas avangardui sąvokas, aptariami avangardinės kūrybos ypatumai (serialumas), ji palyginama tiek su bendražygių lenkų dailininkų, tiek su europinio avangardo pavyzdžiais. Knygoje nagrinėjamas ir avangardinės kūrybos virsmas į neoklasiką, dailininko susidomėjimas Renesansu, sužadintas dažnų užsienio kelionių į Italiją, Prancūziją, Vokietiją, Daniją (XX a. 3-4 dešimtmečiai). Viename skyrių pristatoma Kairiūkščio mokinių kūryba, dailininko pedagoginės pažiūros. Knyga gausiai iliustruota, pateikiama plati anotacija anglų kalba. Prieduose yra išsamus dailininko kūrinių sąrašas, gyvenimo ir kūrybos datų suvestinė, pagrindinė bibliografija, parodų sąrašas ir asmenvardžių rodyklė.
Recenzavo:
Prof. dr. (hp) Giedrė Jankevičiūtė
Dr. (hp) Laima Laučkaitė-Surgailienė
Redaktorė – Teresė Valiuvienė
Dailininkas – Martynas Gintalas
Monografija Vytautas Kairiūkštis. Vienišiaus avangardisto portretas – tai Viktoro Liutkaus opus magnum, pirmoji knyga, nuosekliai pristatanti XX a. pirmos pusės lietuvių avangardo pionierių. Dailininką, dalyvavusį tarptautinio avangardo judėjime, 1923 m. Vilniuje surengusį nedidelę parodą, kuri vėliau išgarsėjo kaip etapinė naujojo meno paroda Lietuvoje ir Lenkijoje. Knyga pateikia intriguojančią Vytauto Kairiūkščio kūrybos kelio analizę ir atskleidžia spalvingą jo asmenybę, kurioje jungėsi drąsa, racionalumas ir jautrumas.
- Dailės istorikė dr. (hp) Laima Laučkaitė-Surgailienė
Išmintinga ir vaizdi knyga apie talentingą menininką, vizionierių ir intelektualą, atskleidžianti, kiek daug gali vienas žmogus, jei žino, supranta, sugeba veikti ir veikia. Kartu tai daug nežinomų faktų atveriantis pasakojimas apie tai, kas galėjo įvykti XX a. Lietuvos mene ir kultūroje, tačiau tam įvykti neleido karai ir okupacijos.
- Dailės istorikė prof. dr. (hp) Giedrė Jankevičiūtė
Viršelyje: Kubistinis portretas. 1923 / On the cover: Cubist portrait. 1923
Anksti mirusio jauno dailininko Vytauto Pakalnio (1972–2004) kūrybos albumas
Dvikalbis (lietuvių – anglų) Ramintos Jūrėnaitės albumas apie Arūną Vaitkūną (1956–2005)