Vilniaus basųjų karmelitų vienuolynas ir Šv. Teresės bažnyčia
Prie Vilniaus miesto sienos įsikūręs Šv. Teresės basųjų karmelitų vienuolynas buvo seniausias ir didžiausias šio ordino konventas Lietuvoje ir visoje buvusioje Lietuvos Didžiojoje Kunigaištystėje. Filme pasakojama jo įsikūrimo ir gyvavimo mieste istorija nuo 1624 iki 1942 m., rodomi ir komentuojami mus pasiekę vienuolijos paminklai: viena gražiausių Lietuvoje ankstyvojo baroko Šv. Teresės šventovė (1633–1654), vienuolijos dvasingumą atspindintis jos interjeras (1763–1765), greta vienuolyno, miesto vartų koplyčioje XVII a. pabaigoje basųjų karmelitų išgarsintas stebuklingasis Aušros Vartų Dievo Motinos atvaizdas.
Vilniaus benediktinių vienuolynas ir Šv. Kotrynos bažnyčia
Filme pasakojama apie Vilniaus benediktinių vienuolyną, funduotą XVII a. pirmojoje pusėje ir buvusį vieną didžiausių ir turtingiausių moterų vienuolynų ne tik Vilniuje, bet ir visoje Lietuvos Didžiojoje Kunigaikštystėje. Erdvus vienuolyno mūrinių pastatų ansamblis ir puošni bažnyčia statyti jau XVIII a. Šv. Kotrynos bažnyčia rekonstruota XVIII a. viduryje, tuomet ji įgavo vėlyvojo baroko menines formas. Viduje išliko to laikotarpio altoriai, atskiri puošybos elementai. Vilniaus muziejuose saugoma nemažai bažnyčioje kabojusių paveikslų ir benediktinių naudotų liturginių indų ir rūbų.
Dailininkas Vytautas Palaima buvo įsitikinęs, kad menas, nepagrįstas tikrove, nėra suprantamas. Tai, ką jis veikė, matė aplink save, viskas atsiskleidė kūryboje, kuri neišsiteko vienoje srityje. Tik stipri asmenybė galėjo atlaikyti didžiulj scenografo, tapytojo, pedagogo, tautinių kostiumų kūrėjo, švenčių apipavidalintojo, knygų iliustruotojo, plakatisto užduočių, jvairių atsakingų pareigų krūvj. Bet pirmiausia jis buvo scenografas.
Straipsnių rinkinį vienija šventųjų arba kultinių atvaizdų tema, nagrinėjama akcentuojant jų kilmės, importo iš kitų kraštų ir sklaidos, paplitimo kartočių pavidalu klausimus