Šios knygos idėja gimė stebint, kaip žmonių santykiai virsta noriai minkomu moliu Lietuvos meno scenoje. XXI a. pirmas dešimtmetis: ŠMC TV laidos naktiniame eteryje žongliruoja bendradarbiavimo pažadu; „Pro-testo laboratorijoje“ prie „Lietuvos“ kino teatro buriasi menininkai ir aktyvistai; kolektyvinis laisvalaikis verda improvizuotuose „Flash baruose“; Alytaus meno streiko bienalės meną iškeičia į antikapitalistinesmonstracijas, trišalį futbolą,vyno degustacijas ir kitas profesionalizmą boikotuojančias veiklas...
Šiuos projektus sieja dalyvavimo idėja – kad patys žmonės, jų santykiai ir veiksmai, o ne reprezentacijos gali būti tiesioginė menininko darbo medžiaga ir kūrinys. Dalyvaujamieji projektai labai nutolsta nuo vizualiojo meno ar juolab dailės įprasto apibrėžimo – ir vis dėlto puikiai jaučiasi ir meno institucijoje, ir socialinėje sferoje.
Knygoje apnuoginamas šis dvigubas dalyvavimo praktikų gyvenimas: narstomi meno istorikų ir praktikų disputai, analizuojama, kuo skiriasi bendražygiai, bendrininkai ir bendrautojai ir kas sieja dalyvaujamąjį meną bei postfordistinę produkciją, svarstoma, kodėl šiuolaikiniam menininkui tokia svarbi kalba ir kaip gandai gali būti dokumentacijos forma.
Čia nagrinėjami Artūro Railos, Algio Lankelio, Dariaus Mikšio, Nomedos ir Gedimino Urbonų, Vitalijaus Červiakovo, Andriaus Rugio, MirjamWirz, Redo Diržio, Kristinos Inčiūraitės ir kitų menininkų projektai, kuriuos jungianti laiko linija tęsiasi per tris pastaruosius dešimtmečius.
Dr. Lina Michelkevičė (g. 1983) yra menotyrininkė su filologės ir semiotikės praeitimi. Nuo 2014 m. dirba Vilniaus dailės akademijos Dailėtyros institute. 2005–2009 m. buvo medijų ir aktualiosios kultūros žurnalo Balsas.cc bendradarbė. Viena ir kartu su kitais yra sudariusi leidinius Fotografijos, istorijos, žemėlapiai (2007), Kūnas: ne laiku ir be vietos (2016), Edukacija mene, menui, per meną (2017), Valstybė mene – menas valstybėje (2019), Diagraminės vaizduotės atlasas: žemėlapiai tyrimuose, mene ir edukacijoje (2019). Domisi kultūrinio ir socialinio dalyvavimo apraiškomis, aktyvizmo praktikomis, pedagoginiais įrankiais mene, naujomis meno, komunikacijos ir tyrimų formomis.
Dizaineris Jurgis Griškevičius
Lietuvių kalbos redaktorė Dangė Vitkienė
Korektorė Brigita Kulikovskienė
Vertėja į anglų kalbą Erika Lastovskytė
Anglų kalbos redaktorė Mary Maschio
Monografijos rengimą ir leidybą rėmė Lietuvos kultūros taryba ir Vilniaus dailės akademija
Spausdino: BALTO print
Kalba / Language: lietuvių; santrauka anglų kalba / Lithuanian; English summary
Remiantis išlikusiais darbais, ikonografine ir archyvine medžiaga bandoma rekonstruoti meninių audinių kelią į Lietuvą, jų funkcijas to meto kultūroje, aptariamos tų darbų ikonografinės ypatybės
Norvegų menininko knyga apie meno studijų reikšmę. Autorius kalba apie tai, kad reikia pasipriešinti postmodernybei bei individualumo propagandai solidarumo ir bendruomeniškumo sąskaita.