MONOGRAFIJOS / MONOGRAPHS
Būti dalimi. Dalyvavimas ir bendradarbiavimas Lietuvos šiuolaikiniame mene
Būti dalimi. Dalyvavimas ir bendradarbiavimas Lietuvos šiuolaikiniame mene

Lina Michelkevičė


Šios knygos idėja gimė stebint, kaip žmonių santykiai virsta noriai minkomu moliu Lietuvos meno scenoje. XXI a. pirmas dešimtmetis: ŠMC TV laidos naktiniame eteryje žongliruoja bendradarbiavimo pažadu; „Pro-testo laboratorijoje“ prie „Lietuvos“ kino teatro buriasi menininkai ir aktyvistai; kolektyvinis laisvalaikis verda improvizuotuose „Flash baruose“; Alytaus meno streiko bienalės meną iškeičia į antikapitalistinesmonstracijas, trišalį futbolą,vyno degustacijas ir kitas profesionalizmą boikotuojančias veiklas...

Šiuos projektus sieja dalyvavimo idėja – kad patys žmonės, jų santykiai ir veiksmai, o ne reprezentacijos gali būti tiesioginė menininko darbo medžiaga ir kūrinys. Dalyvaujamieji projektai labai nutolsta nuo vizualiojo meno ar juolab dailės įprasto apibrėžimo – ir vis dėlto puikiai jaučiasi ir meno institucijoje, ir socialinėje sferoje.

Knygoje apnuoginamas šis dvigubas dalyvavimo praktikų gyvenimas: narstomi meno istorikų ir praktikų disputai, analizuojama, kuo skiriasi bendražygiai, bendrininkai ir bendrautojai ir kas sieja dalyvaujamąjį meną bei postfordistinę produkciją, svarstoma, kodėl šiuolaikiniam menininkui tokia svarbi kalba ir kaip gandai gali būti dokumentacijos forma.

Čia nagrinėjami Artūro Railos, Algio Lankelio, Dariaus Mikšio, Nomedos ir Gedimino Urbonų, Vitalijaus Červiakovo, Andriaus Rugio, MirjamWirz, Redo Diržio, Kristinos Inčiūraitės ir kitų menininkų projektai, kuriuos jungianti laiko linija tęsiasi per tris pastaruosius dešimtmečius.

 

Dr. Lina Michelkevičė (g. 1983) yra menotyrininkė su filologės ir semiotikės praeitimi. Nuo 2014 m. dirba Vilniaus dailės akademijos Dailėtyros institute. 2005–2009 m. buvo medijų ir aktualiosios kultūros žurnalo Balsas.cc bendradarbė. Viena ir kartu su kitais yra sudariusi leidinius Fotografijos, istorijos, žemėlapiai (2007), Kūnas: ne laiku ir be vietos (2016), Edukacija mene, menui, per meną (2017), Valstybė mene – menas valstybėje (2019), Diagraminės vaizduotės atlasas: žemėlapiai tyrimuose, mene ir edukacijoje (2019). Domisi kultūrinio ir socialinio dalyvavimo apraiškomis, aktyvizmo praktikomis, pedagoginiais įrankiais mene, naujomis meno, komunikacijos ir tyrimų formomis. 

 

Dizaineris Jurgis Griškevičius

Lietuvių kalbos redaktorė Dangė Vitkienė

Korektorė Brigita Kulikovskienė

Vertėja į anglų kalbą Erika Lastovskytė

Anglų kalbos redaktorė Mary Maschio

 

Monografijos rengimą ir leidybą rėmė Lietuvos kultūros taryba ir Vilniaus dailės akademija

Spausdino: BALTO print
 

Kalba / Language: lietuvių; santrauka anglų kalba / Lithuanian; English summary


Turinys /
Content:


Leidimo metai / Release date: 2021
Apimtis / Pages: 416
Formatas / Format: 130 x 210
Viršeliai / Covers: minkšti / paperback
Tiražas / Print run: 500
ISBN 9786094473524
Kaina / Price: 13,08 €
Panašūs leidiniai

 Algimantas Mačiulis

Knyga supažindina su žymiais architektais Algimantu ir Vytautu Nasvyčiais

Kaina / Price: 20,52 Eur
Akcija: Išparduota €

Raimonda Nabažaitė

Ši knyga archeologiniu aspektu nagrinėja bendrą kultūrinį viduramžių ir naujųjų laikų Europos miestų koklinių krosnių reiškinį Klaipėdoje, lėmusį technologiškai pažangesnes būsto šildymo permainas, keitusį privačią erdvę ir atliepusį kultūrines, politines, ideologines XIV–XVIII a. aktualijas

Kaina / Price: 21,8 €
© Vilniaus dailės akademijos leidykla
Dominikonų g. 15, VIlnius LT-01131
Tel. 8 5 279 10 15 (direkcija)
Įmonės kodas: 111950439
PVM mokėtojo kodas LT 100003222911
AB bankas „Swedbank“
A.s. LT35 7300 0100 0245 5757